Biografie

Lasocki Roman, prof. dr hab.

Skrzypek i pedagog polski. Profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach (zatrudniony od 1973, profesor od 1989) i Warszawie (profesor zwyczajny od 1990). Przez wiele kadencji pelnił szereg funkcji uczelnianych w obu Akademiach: prodziekana, kierownika katedry i prorektora d/s artystycznych. Klasę jego ukończyło wielu znanych skrzypków,laureatów krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, zaś jego absolwenci Szymon Krzeszowiec i Adam Musialski są dzis adiunktami w Katowickiej Akademii Muzycznej im.Karola Szymanowskiego. Wykłada na licznych mistrzowskich kursach inetrpretacji muzycznej w Polsce (Łancut od 1983, Żagań współtwórca i wicedyrektor, podczas dyrekcji Tadeusza Wrońskiego, przez siedem pierwszych edycji), oraz za granicą (Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Holandia, Węgry, USA, Korea, Japonia i inne). Juror, także przewodniczący jury, szeregu konkursów skrzypcowych w kraju i za granicą. Jako solista regularnie występuje we wszystkich filharmoniach w kraju. Występował także w najbardziej renomowanych salach większości krajów Europy oraz w Azji (Korea, Japonia, Chiny ) i wielu ośrodkach USA, czesto z najznamienitszymi orkiestrami pod batutą wybitnych polskich i zagranicznych dyrygentów. Był wykonawcą na licznych festiwalach w kraju i poza granicami. Swoje dzieła dedykowało mu wielu znakomitych kompozytorów polskich i zagranicznych. Wiele z nich w jego opracowaniu wykonawczym zostało wydanych staraniem PWM oraz innych oficyn wydawniczych. Nagrał ponad dwadziescia LP oraz płyt CD dla Polskich Nagran,Veritonu, DUX, Polonia oraz licznych wytwórni zagranicznych, utrwalając na nich dzieła muzyki polskiej oraz klasyki światowej.

Dokonał także liczych nagran dla Polskiego Radia, szeregu rozglośni zagranicznych oraz wielu stacji telewizyjnych. Jego współpraca z TVP zaowocowala blisko 250-cio programami, w których artysta sam grał, oraz komentował kreację największycyh mistrzów smyczka tak polskich, jak i zagranicznych. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmują, od dziesięcioleci, coroczne nieomal koncerty w Filharmonii Śląskiej, oraz nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne dokonane z jej orkiestrą oraz NOSPR, pod batutą Karola Stryji, Antoniego Wita, Jerzego Swobody oraz Mirosława Jacka Błaszczyka.

Za "wybitny wkład w rozwój muzyki i kultury polskiej" otrzymał między innymi: Krzyż Oficerski Orderu Polonia Restituta (2001), Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę Polskiego Radia, "Złoty Ekran", czterokrotnie nagrody: Ministra Kultury, Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także nagrody Rektora AM im K.Szymanowskiego, odznaczenia resortowe i regionalne.

(Na podstawie notek w ostatnich czterech edycjach "Who is Who" (Interpress),"Kto jest kim w Polsce", ksiazki "Skrzypce od A do Z" (Jerzy Kusiak ,PWM 1999 ),oraz notek w encyklopediach PWN).

Współtwórca i Dyrektor Artystyczny Festiwali Promocyjnych "Mistrzowie Wiolinistyki" Filharmonia Zielona Góra zrealizowanych 21 edycji oraz "Gwiazdy Promują" Filharmonia Jelenia Góra zrealizowano 20 edycji.

Prezes Zarządu Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych (ESTA).

     1. W roku 2013  przyznano mu tytuł Honorowego Obywatela Jeleniej Góry

     2. W tymże roku przyznano mu tytuł Honorowego Profesora Akademii  w Hamburgu


    3. W roku 2012 artysta odznaczony został Medalem Komisji Edukacji Narodowej

     4. Od roku 2012 pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Artystów             Muzyków

     5. Od roku 2005 pełni funkcję wiceprezesa Towarzystwa Muzycznego im. Henryka             Wieniawskiego w Lublinie

     6. W roku 2010 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

     7. W roku 2011 odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej


Biuletyn Informacji Publicznej